trash

Queer as Folk US vs UK?

20. června 2010 v 19:45 | Jane
Queer as Folk
Bacha, článek může obsahovat spoilery.

I přestože o existenci něčeho jako Queer as Folk ví snad jen jeden tichý a jeden příležitostný čtenář tohoto blogu, sázím na to, že možná jednou někdy někoho bude zajímat rozdíl mezi dvěmi verzemi tohoto seriálu dřív, než se do toho pustí sám.
Takže tedy.

Začnu s britskou verzí, protože takdy existovala dřív a bez ní by žádná americká ani nebyla.
- má dvě řady, viděla jsem zatím jenom první a ta má 8 dílů po zhruba 30 minutách
- fanoušci říkají, že má větší morální dopad nebo tak něco - Phil(Ted) po předávkování se zemře a Nathanovi(Justin) je pouze 15 let, když poprvé potká Stuarta(Brian). Já tedy opravdu nevím co to s tím Philem mělo znamenat, protože v jednom dílu zemře, v druhém mu akorát jdou na pohřeb a ještě si z toho dělaj srandičky. A tohle má mít deprimující dopad? 
- kvůli tak krátké první řadě (8 dílů sakra) se mi zdá, že charaktery neměly dostatek času a prostoru se vyvíjet (takže oproti americké verzi je to všechno tak časově natěsnané na sebe)
- UK ekvivalenty Melanie a Linz se tam skoro nevyskytují, maximálně tak když se něco týká Alfreda(Gus). 
- Subjektivní názor: britská angličtina mi zněla strašně teple (Ale to mi zní vždycky, no matter what), a hlavně Stuart (Brian) byl celkem nechutný slizoun bez žádné známky vkusu (modrý oblek, vínová košile, salátově zelená kravata?!).
Možná, že kdybych jako první viděla tu britskou verzi, měla bych trošku odlišný názor, ale myslím, že ne zas tak moc. Určitě ne na slizáctví Stuarta. Ble.

Oproti tomu verze americká
- se celkově dočkala pěti řad a přesně 83 dílů v délce cca od 40-50 min
- postavy jsou celkově okopírované z britské verze, jak jinak, když jim to sloužilo jako předloha. Okopírované dokonce přesně některé scénky a dialogy (třebaže pozměná jména nebo souvislosti) a písničky. Samozřejmě, i tohle je očekávané (ovšem platí jen pro první řadu a i to snad tak do půlky)
- Justinovi je při prvním setkání s Brianem 17, Ted ani nikdo jiný z hlavních postav neumřem ale i přesto se potýkají s dost vážnými potížemi.
- Brian... je postě Brian Kinney. Daleko lepší verze, věřte mi. A má sakra vkus.
- Díky těm pěti řadám mají postavy samozřejmě obrovský prostor k rozvinutí vztahů mezi sebou navzájem. Sledujeme vlastně jejich životy po dobu pěti let (nejlepším příkladem je asi vztah Briana a Justina)
+ má úžasný soundtrack a je to skvěle točené.


Tohle by případným zájemcům mělo trošku pomoci, každopádně to spíš vypadá jako tvrdá kritika na britskou verzi.
No nic.
 
 

Reklama